Wednesday , 1 April 2020 / چهارشنبه , ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

تینر چیست؟

تینــــــرها:

تینرچیست :مایعات شیمیایی فرّاری هستند که برای رقیق کردن رنگها به کار گرفته می­شوند .این مایعات می توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر بسزایی داشته باشند .تینرها در خواص کاربری رنگ ، زمان خشک شدن لایه رنگ و خواص نهایی رنگ تشکیل شده نقش تعیین­ کننده ­ای دارند .انتخاب درست یک تینر بر ویسکوزیته ، خاصیت برس­خوری ، قابلیت اسپری ، سرعت خشک شدن وبسیاری خواص دیگر رنگ تاثیر می­گذارد .حلال_رنگ

خواص مورد نظر درانتخاب تینر مناسب عبارت است از :

۱– قدرت حلالیت

۲- سرعت تبخیر

۳- نقطه جوش

۴- نقطه اشتعال و قابلیت شعله وری

۵- سمیّت

سایر خواص فیزیکی و شیمیایی تینرها:

از قبیل دانسیته ، رنگ ، میزان رطوبت ، ph ، ضریب شکست نور و درصد مواد غیر فرّار نیز از عواملی هستند که در انتخاب تینر مناسب باید مورد توجه قرارگیرند . در فرمولاسیون رنگها، رزین­های مورد مصرف عمدتا ماهیت پلیمری و آلی داشته و ساختمان بلوری ندارند . این مواد در تینرها حل شده و غلظت محلول به نوع رزین و تینر و درصد این مواد بستگی دارد .

تینرها می بایست متناسب با رنگ انتخاب گردند:

بعضی از انواع رنگها فقط در تینر مخصوصی حل می شوند. قدرت حلالیت تینر همان قابلیت رقیق کنندگی است ، به عبارت دیگر تینری که با مصرف کمتر ، ویسکوزیته رنگ را بیشتر کاهش می­دهد و رنگ را رقیق تر و روانتر کند از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار است.با تشکیل لایه رنگ روی سطح تینر باید به تدریج تبخیر و از روی سطح خارج شود .سرعت تبخیر می بایستی با زمان خشک شدن رنگ هماهنگ باشد تا کیفیت مطلوب تری به دست آید .

نقطه اشتعال:

نقطه اشتعال هر مایع قابل احتراق ، پایین­ ترین درجه حرارتی است که بخارات آن مایع با شعله یاجرقه کوچک مشتعل می شود. نقطه اشتعال تینر به این دلیل مهم است که تعیین کننده شدت خطر آتش سوزی است چه در هنگام انبار داری ، حمل ویا در هنگام استفاده از تینرها باید میزان نقطه اشتعال تینرمورد توجه قرار گیرد.

تینرها علاوه بر خطر اشتعال ، از لحاظ زیست محیطی نیز برای انسان و محیط خطرناک هستند . آنها روغنهای طبیعی را در خود حل می کنند و موجب آسیب و ناراحتی های پوستی شده و از طریقپوست جذب بدن میشوند . به علاوه تنفس بخارات تینر می تواند سبب ناهنجاری های داخلی بدن گردد .

از عوامل دیگر شناخت تینر رنگ آن است که یکی از مهمترین ویژگی آنها و نشان دهنده درصد خلوص ، کیفیت پالایش و تمیزی ظروف آنها است. رنگ تینر به خصوص در فرمولاسیون رنگهای سفید و روشن بسیار اهمیت دارد .

صنایع شیمیایی شاهی تولید انواع تینر،مشاوره تخصصی در زمینه انواع تینر

تینر صنایع شیمایی شاهی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

'